NASA kararını verdi! Büyük görev için Elon Musk’ın rakibini seçti…

Ay’a yönelik Artemis V görevi için bir insan iniş sistemi geliştirmek üzere NASA, Washington’dan Blue Origin’i seçti. Artemis sayesinde NASA, Ay’ı her zamankinden daha fazla keşfedecek, daha fazla bilimsel keşif ortaya çıkaracak ve gelecekte Mars’a yapılacak astronot görevlerine hazırlanacak.

Blue Origin, mürettebatın Ay yörüngesinde transfer edildiği bir uzay istasyonu olan Gateway ile kenetlenme de dahil olmak üzere, NASA’nın Ay yüzeyine tekrarlanan astronot seferleri için insan iniş sistemi gereksinimlerini karşılamak üzere Blue Moon iniş aracını tasarlayacak, geliştirecek, test edecek ve doğrulayacak.

SÖZLEŞMENİN TOPLAM BEDELİ 3.4 MİLYAR DOLAR

Sözleşme, tasarım ve geliştirme çalışmalarına ek olarak, 2029’da Artemis V görevinde mürettebatlı bir demo öncesinde Ay yüzeyine bir mürettebatsız demo görevini de içeriyor. Sabit fiyatlı sözleşmenin toplam bedeli 3.4 milyar dolardır.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Bugün Blue Origin’in NASA’nın Artemis astronotlarını Ay yüzeyine ulaştıracak ikinci tedarikçisi olarak bir insan iniş sistemi inşa edeceğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. NASA’nın ticari ve uluslararası ortaklıkları sayesinde mümkün olan insanlı uzay uçuşlarının altın çağındayız. Birlikte, Mars’a ilk astronotları indirmenin yolunu açacak altyapıya yatırım yapıyoruz.” dedi.

ARTEMİS V GÖREVİ HAKKINDA

Artemis V görevi için NASA’nın SLS (Space Launch System) roketi Orion uzay aracıyla dört astronotu Ay yörüngesine fırlatacak. Orion Gateway’e kenetlendikten sonra, iki astronot Blue Origin’in insan iniş sistemine aktarılacak ve Ay’ın Güney Kutbu bölgesine yaklaşık bir hafta sürecek yolculukta bilim ve keşif faaliyetleri yürütecekler.

Artemis V, NASA’nın ilk Ay keşif kabiliyetlerini gösterme ve ajansın Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçası olarak Ay yörüngesinde ve yüzeyinde yinelenen karmaşık görevleri desteklemek için temel sistemleri kurmanın kesişme noktasında yer alıyor.

KAYNAK: NASA | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir