Tarihsel Veriler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda…

Lider kripto Bitcoin, Fed’in faizleri 25 bps artırmasına rağmen, mevzisini korumayı başardı. Bununla birlikte, zor günler ve aylar geride kalmış değil. Bir kripto analisti, tarihsel veriler ışığında Bitcon’i zor günlerin beklediğini söylüyor. Öte yandan, analiz platformu CryptoQuant’ın kurucu ortağı, BTC’nin boğa döngüsünün devam ettiğini ileri sürüyor.

Geçmiş veriler Bitcoin’i ‘kötü aylar’ın beklediğini gösteriyor!

Bitcoin’in (BTC) fiyatı kısa vadeli bir toparlanma yaşadı. Ancak, 29.000 doların üzerinde önemli kazançlar elde etmeye çalışırken, BTC yatay bir işlem modelini sürdürüyor. Piyasa 30.000 dolar seviyesinin ötesinde potansiyel bir fiyat artışı bekliyor. Bununla birlikte, tarihsel veriler Bitcoin’in önümüzdeki aylarda inişli çıkışlı bir yolculukla karşılaşacağını gösteriyor.

Özellikle, Fiery Trading takma aldı kripto analisti, Bitcoin’in üçüncü çeyrekte zorlu aylar geçireceğini söylüyor. Analist, varlığın halving öncesi aşamasında düşüş riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Analiste göre, BTC tarihsel olarak bu zaman diliminde bir gerileme yaşadı. Bu bağlamda Bitcoin, halving öncesi üç yıl da bir noktada %20’yi aşan önemli bir fiyat düşüşü kaydetti. Fiery Trading ‘in analizi, mevcut aylık açılıştan itibaren %20’lik potansiyel bir düşüşün BTC’yi 25.000 dolara götüreceğini gösteriyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Grafikte de görüldüğü üzere, Bitcoin’in performansı üçüncü çeyrekte her zaman kötü oldu. Halving öncesi üç yıl boyunca, fiyat bir noktada %20’nin üzerinde düştü. Bugün itibariyle BTC %4’ün biraz üzerinde düşüş gösterdi. Aylık açılıştan itibaren %20’lik bir düşüş Bitcoin’i 25.000 dolara geri getirecektir.

Bitcoin fiyat analiz grafiği. Kaynak: Trading View

Bitcoin, hala boğa döngüsünde, ama bir sorun var!

Mevcut durumda Bitcoin 2023 zirvesinin yaklaşık %10 altında seyrediyor. Analiz platformu CryptoQuant’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ki Young Ju, BTC’yi analiz etti. Uzman, altı aydan daha uzun bir süre önce satın alınan ya da çıkarılan BTC’lerin çoğunun sabit kalmasının bir sonucu olarak tanık olunan düşük satış baskısı nedeniyle Bitcoin’in hala bir boğa döngüsünde olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Ki Young Ju, şu yorumu paylaşıyor:

Bitcoin hala bir boğa döngüsü içinde. Gerçekleşmiş sermayenin yaklaşık %71’i hareketsiz BTC’den (6 aydan uzun) oluşuyor. Bu da şu anda uzun vadeli sahiplerden gelen düşük satış baskısına işaret ediyor.

Kaynak: Ki Young Ju/ X

Ancak CryptoQuant CEO’su, önde gelen dijital varlık için bir fiyat artışının garanti olmadığını belirtiyor. Ki Young Ju, “Daha düşük satış baskısı fiyat artışını garanti etmiyor. Ancak BTC’nin en azından döngüsel zirvede olması daha az olası. BTC için stablecoin’ler iyi bir şey. İnsanlar stablecoin kullanarak BTC satın alıyor,” diyor. Ayrıca, kripto piyasasının stablecoin arzı artana kadar sakin kalmasının muhtemel olduğunu kaydediyor. Bu nedenle, “Alıcı taraf likiditesi için daha fazla stablecoin enjekte edilene kadar piyasa sıkıcı,” diyor.

Kaynak: Ki Young Ju/ X

BTC, Fed faiz artışına rağmen mevzisini korudu

Bitcoin, Federal Reserve’in faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararından ciddi anlamda etkilenmedi. Hatta, az da olsa kazanç elde etmeyi bile başardı. Ancak yine de Temmuz ayında ulaştığı 31.800 dolarlık zirvenin önemli ölçüde gerisinde kaldı. İlginç bir şekilde, BTC makroekonomik olaylardan nispeten etkilenmemiş görünüyor. Halbuki, geçtiğimiz yıl bu tür olaylar nedeniyle daha önemli fiyat dalgalanmalarına tanık oldu.

Bitcoin’in gelecekteki performansına olan ilgi devam ediyor. Yapay zeka (AI) platformu olan Google Bard, 2024 halving olayının ardından Bitcoin’in fiyatını potansiyel olarak etkileyebilecek faktörleri vurguladı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere halving, piyasada bir yükseliş faktörü olarak kabul görüyor. Bu arada, finans uzmanları Bitcoin’in 40.000 dolar seviyelerini geri kazanmasını olası görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir