“Marmara Depremi Ne Zaman Olacak?” Prof. Dr. Cenk Yaltırak’tan Tarih Veren Uzmanlara Tepki… Astrologlara Benzetti!

Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’nde en az 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Büyük depreme hazır olmayan İstanbul’da on binlerce binanın ve on binlerce insanın yaşamını yitireceği deprem senaryoları arasında sıralanıyor.

Kimi uzmanlar bu depremin 2030’da olacağını belirtirken kimisi 2050 yılına kadar gerçekleşeceğini kaydediyor. Deprem Uzmanı Prof. Cenk Yaltırak, tarih veren bilim insanlarını ‘astrologlara’ benzetti.

“BİLİM ASTROLOJİ DEĞİLDİR”

Twitter (X) hesabından açıklama yapan Yaltırak, “Bilim, astroloji değildir” dedi ve şöyle devam etti:

“Bilim, astroloji değildir. Bilimde popülizm uğruna astrologluk yapılmaz. Marmara’da her an deprem(ler) beklenildiğini zaten yetkililere, halka söylüyoruz, gece gündüz çalışıyoruz ama tarih vererek panik ortamı yaratmıyoruz. Çünkü panik, çözüm değil tam tersi kadere rıza getirir.


Cenk Yaltırak

Zaten beklenen bir durum için milyonların ruh sağlığı ile oynamak iyi niyetli bir davranış değil. Astrologlar da her akıllarına geleni söylüyor. Tuttuğu zaman bildi oluyor, tutmadığı zaman kimse dönüp tutmadı demiyor. Deprem konusu ciddi bir olay, bu şekilde sulandırılmamalı.

“Deprem ne zaman olacak, gün saat söyleyin” gibi cevabı ajandaya işlenecek şekilde verilemeyen sorular geldiği sürece bu tür popülizme maruz kalıp, yalnızca korkacaksınız. Bu korku da çaresizlik, çaresizlik de çözümsüzlük getirecek. Yapmayın, etmeyin. Yazık oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir