Kılıçdaroğlu: Merkez Bankası nihayet asli görevini hatırlamış görünüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın iki kez faiz artırmasına ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın geçen haftaki enflasyon raporu sunumunu değerlendirirken, “Öncelikle raporun iletişiminde ‘fiyat istikrarı’ hususuna sürekli atıf yapılması, Merkez Bankasının bu asli görevinin sürekli hatırlatılması önemli. Merkez Bankası uzun bir zaman sonra nihayet asli görevini hatırlamış görünüyor” yorumunu yaptı. 

Kılıçdaroğlu; gazeteci, yazar Murat Yetkin’e yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in performansını da değerlendirdi. 

Kılıçdaroğlu, muhalefetin “Merkez Bankası’nın arka kapıdan satılarak buharlaştırıldığını” savunduğu 128 milyar dolar konusuna, Şimşek’in açıklık getirmesi gerektiğini söyledi:

“Şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uyum taahhüdünün yerine getirilmesi için evvela “128 Milyar dolar nerede?” sorusuyla hafızalara kazınan, arka kapıdan satılan tüm dövizlerin hesabının millete verilmesi gerekir. Yine Kur Korumalı Mevduatın TCMB’ya toplam yükünün ne olduğu, Kur Korumalı Mevduatın bireyler ve şirketler kesimi arasındaki dağılım kamuoyuna mutlaka açıklanmalıdır.”

Murat Yetkin: Kılıçdaroğlu avans vermiş görünüyor

Yetkin, “Kılıçdaroğlu’nun da eleştirilerine rağmen Erkan’a da Şimşek’e de belli bir avans, bir uyum ve alışma süresi verdiği anlaşılıyor. Eleştirirken dahi kullandığı dil ve üslup da bunu gösteriyor. Kılıçdaroğlu’nun seçimlerden önce Şahap Kavcıoğlu döneminde Merkez Bankasına adeta baskın gibi gidişi ve kullandığı üsluptan çok farklı” yorumunu yaptı. 

Parti içi meseleleri konuşmak istemedi

Yetkin’in aktardığına göre Kılıçdaroğlu, CHP içi ve Millet İttifakı ile ilgili sorulara yanıt vermek istemedi. Kılıçdaroğlu artık parti içi sorunları kamuoyuna açık konuşmak istemediğini, Kurultay’ın zamanı gibi konulara CHP örgütünün karar vereceğini söyledi. Artık “Türkiye’nin önündeki sorunları konuşmak istediğini”, dolayısıyla yeni ekonomi yönetimi konusundaki sorularımı yanıtlayabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir