İsrail Güçleri Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 35 Filistinliyi Gözaltına Aldı

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün çeşitli bölgelerinde biri kadın 35 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin Esirler Cemiyeti, konuyla ilgili yazılı açıklama yayımladı.

İsrail güçlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün çeşitli noktalarında biri kadın 35 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da gözaltına alınanların sayısının 1590’a çıktığı ifade edildi.

İsrail güçleri hemen her gün işgal altındaki Batı Şeria’nın kent ve beldelerine baskınlar düzenliyor. Bu baskınlarda çok sayıda Filistinli gözaltına alınıyor ve onlara ait evler yıkılıyor.

Filistinlilerin, İsrail güçlerinin söz konusu baskınlarına tepki göstermesi üzerine çıkan çatışmalarda ise çok sayıda kişi ölüyor veya yaralanıyor.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 310’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 195’i çocuk, 1863’ü kadın olmak üzere 7 bin 703’e çıktığını, 19 bin 743 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 111 Filistinlinin öldüğü, 1900’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail- Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 46 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir